DEET proti komárům.

Jednu z nejúčinnějších prevencí na ochranu před těmito nepříjemnými situacemi nabízí holandská společnost TravelSafe - repelentní prostředky na odpuzování hmyzu s vysokým obsahem DEET... Naši velkou nabídku repelentů najdete ZDE

PREVENCE NA OCHRANU PROTI HMYZU

V České republice představují nebezpečí přemnožená klíšťata, která mohou přenášet zárodky životu nebezpečných nemocí. Vůbec nemluvě o cestách do tropických oblastí, kde může člověk po kousnutí komárem onemocnět třeba malárií nebo horečkou dengue. Jednu z nejúčinnějších prevencí na ochranu před těmito nepříjemnými situacemi nabízí holandská společnost TravelSafe - repelentní prostředky na odpuzování hmyzu s vysokým obsahem DEET...

O SPOLEČNOSTI TRAVELSAFE

TravelSafe je společnost, která dodává na trh celou řadu produktů sloužících k maximálnímu omezení zdravotních rizik během cestování. Velmi úzce přitom spolupracuje s mnoha experty na tropické oblasti, s lékaři, nemocnicemi a dalšími státními institucemi. Díky této spolupráci patří TravelSafe v současnosti k jednomu z nejúspěšnějších dodavatelů moderních produktů, které dokáží uspokojit velmi náročné požadavky a snižovat zdravotní rizika u osob, které cestují do zemí se zvýšeným výskytem těchto zdravotních rizik.

Na našem trhu se jako novinka objevují tři přípravky, které si zaslouží označení jako jedny z nejúčinnějších prostředků na odpuzování komárů, klíšťat a dalších druhů bodavého hmyzu - Traveldeet® lotion 50%, Traveldeet® spray 40% a Traveldeet® gel 30% .Všechny přípravky, jeden ve formě tělového mléka,druhý ve spreji a třezí ve formě gelu, jsou určeny pro aplikaci na nezakrytý povrch těla a poskytují dlouhodobou ochranu před obtížným hmyzem na dobu 5,5 až 10 hodin. Jejich účinnost je taková, že jsou doporučovány jako ochrana před šířením nebezpečných nemocí přenosných po kousnutí hmyzem v tropických a subtropických oblastech, samozřejmě v kombinaci s dalšími ochrannými prostředky jako jsou moskytiéry a oděvy zakrývající efektivním způsobem povrch těla. Účinnou složkou v přípravcích Traveldeet® je DEET - bližší informace o něm naleznete v pokračování tohoto článku nebo si můžete přečíst návod k použití těchto přípravků....

CO JE TO DEET?

DEET (N,N-diethyl-m-toluamid) je téměř bezbarvý aromatický amid, který je v kapalném skupenství používán jako účinná složka do repelentních přípravků sloužících k odpuzování bodavého a sajícího hmyzu. Mezi něj náležejí komáři, mouchy, klíšťata a další druhy hmyzu, které mohou být příčinou přenosu a šíření nebezpečných nemocí. DEET hmyz nezabíjí, ale odpudí ho dříve, než se dostane do kontaktu s lidskou pokožkou. DEET byl vyvinut americkým ministerstvem zemědělství v roce 1946 jako reakce na zkušenosti vojáků z pobytu v džungli za 2. světové války a sloužil nejdříve jen armádním účelům. Poprvé byl DEET registrován a uvolněn pro širokou veřejnost v USA v roce 1957.

I přesto, že je DEET používán již více než 40 let, nejsou si vědci zcela jisti, jakým způsobem hmyz odpuzuje. DEET s největší pravděpodobností ovliňuje schopnost hmyzu lokalizovat živého tvora a napadnout ho. Vědci se domnívají, že blokuje speciální receptory na hmyzích tykadlech, které zachycují přírodní chemické látky vylučované člověkem nebo zvířetem.

V roce 1998 byly dokončeny výzkumy, které se zabývaly vlivem používání DEET na lidský organismus a možnými zdravotními riziky. Studie prokázaly, že pokud jsou přípravky s obsahem DEET používány v souladu se stanovenými pokyny a návody, není pravděpodobné, že by se zdravotní rizika vyskytla. Množství prostředku, kterému může být člověk při používání vystaven, je nízké ve srovnání s dávkou, která by mohla zdravotní riziko představovat. Vliv DEET na zdraví člověka je tedy závislý na množství DEET, délce a frekvenci vystavení jeho účinkům. Účinky také závisí na zdraví každého člověka.

 

Koncentrace DEET

Přípravky, které mohou obsahovat od 4% do 100% DEET, jsou s výjimkou veterinárního použití určeny pouze pro aplikaci na lidskou pokožku nebo na povrch oděvů. DEET může samozřejmě přes pokožku proniknout do těla. Jakmile se dostane do lidského organismu, je zneškodněn a posléze vyloučen v moči. Na základě mnoha informací a studií nebylo u DEET prokázáno ukládání v lidském těle.

Koncentrace DEET v přípravcích má přímou souvislost s dobou trvání ochrany před nepříjemným hmyzem. Čím větší množství DEET, tím je ochrana delší. Bylo prokázáno, že 100% DEET poskytne účinnou ochranu až na více než 12 hodin, 50% přibližně na 10 hodin, 40% kolem 8 hodin, nižší koncetrace od 4% poskytují ochranu na 1 až 5 hodin. Aktuální ochrana se samozřejmě liší v návaznosti na podmínky, za jakých je přípravek použit - teplota, tvorba potu nebo působení vody. Zároveň bylo zjištěno, že přípravky s obsahem DEET jsou účinnější než produkty založené na přírodní bázi.

Používání DEET u dětí

Pokud je přípravek s obsahem DEET používán u dětí, je nutné si velice pozorně prostudovat pokyny v návodu. Obecně platí, že ani u dětí nehrozí zdravotní rizika u přípravků s obsahem 10% až 30% DEET, ale nedoporučuje se v žádném případě aplikovat přípravky na kojence do 2 měsíců věku a s přihlédnutím k možným rizikům není doporučeno používat je u dětí do tří let věku. Stejně tak by přípravky neměly být používány pod oblečení nebo na poraněnou pokožku, aplikovat se mají jen na exponovaná místa, případně povrch oděvů. Ve vzácných případech může dojít k podráždění kůže. DEET může při vniknutí do oka způsobit podráždění a nesmí se vzhledem k malému riziku toxicity požívat. Pokud již není přípravek zapotřebí nebo v mezidobí mezi jednotlivými aplikacemi, je doporučeno přípravek smýt.

Agentura EPA prováděla několik testování vlivu DEET na životní prostředí. DEET je prakticky nerozpustný a má sice jen malou schopnost pronikat vrstvami půdy a kontaminovat podzemní vodu, ale přesto se nedoporučuje jeho používání v okolí vodních zdrojů. Je slabě toxický pro ryby, ptáky a vodní bezobratlé živočichy a prakticky netoxický pro savce. Na základě informací ze studie kaprovitých ryb vědci usuzují, že DEET nemá vliv na potravní řetězec.

Od roku 1998 je u Agentury pro ochranu životního prostředí EPA registrováno více než 250 přípravků obsahujících DEET. Odhaduje se, že tyto přípravky, jako jsou aerosolové spreje, krémy, pleťová mléka nebo vlhčené ubrousky, používá každý rok podle odhadu na 200 miliónů lidí. DEET je v současné době vyráběn společností Morflex.

DEET proti komárům.
Vytvořeno03.06.2024
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení